تبلیغات
انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی - پروژه لیبیایی یا عراقی کردن سوریه ؟
 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 4 دی 1390

حمله تروریستی به ساختمان امنیت ملی سوریه در دمشق ، پایتخت این کشور ، دست کم ۵۵ کشته و ۱۰۰ زخمی بر جا گذاشت . تلویزیون رسمی سوریه اعلام کرد ، تروریست ها روز جمعه ( ۲ دی ۱۳۹۰ ) ، اداره کل اطلاعات این کشور در منطقه کفر سوسه و اداره امنیت در نزدیکی میدان “گمرک” را هدف حمله قرار دادند .منطقه کفر سوسه که از مناطق دیپلمات نشین شهر دمشق شمرده می شود و مقرهای اصلی بیشتر اداره های امنیت سوریه در این منطقه واقع است، همچنین وزارت خانه های آمورش عالی و برق ، اداره کل گمرک ، دانشگاه دمشق و سازمان رادیو و تلویزیون سوریه در مجاورت این منطقه قرار دارند.

دمشق ، سازمان تروریستی ” القاعده ” را مسئول این عملیات دانسته است .در همین حال مردم سوریه در شماری از شهرهای این کشور با تجمع در میادین مرکزی ، این دو عملیات تروریستی را ، محکوم کردند.این حملات در حالی با استفاده از دو خودروی بمب گذاری شده و به فاصله ۱ دقیقه ازهم صورت گرفت که هیئتی از اتحادیه عرب ، ( پنجشنبه ۱ دی ۱۳۹۰ ) ، با هدف فراهم کردن مقدمات لازم برای سفر هیئت ناظران این اتحادیه به سوریه ، وارد دمشق ، پایتخت این کشور شد .سوریه از اواسط ماه مارس، صحنه ناآرامی‌های داخلی و تظاهرات حامیان و مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور است.بر اساس اعلام وزارت امور خارجه سوریه عملیات‌های تروریستی ماه‌های اخیر این کشور تاکنون به کشته شدن بیش از ۲۰۰۰ تن از نیروهای امنیتی و نظامی این کشور منجر شده است.

حملات تروریستی در دمشق ، پروژه عراقی کردن سوریه را به طور جدی رقم زد و این بدین مفهوم است که پروژه لیبیایی کردن سوریه -به علت شکست تلاش های صورت گرفته برای ایجاد انشقاق در ارتش و سازمان های امنیتی و یا ایجاد منطقه پرواز ممنوع در نواحی مرزی – به شکست انجامیده و لذا حامیان طرح براندازی دولت سوریه ، پروژه عراقی کردن سوریه را از طریق دامن زدن به اختلافات مذهبی و نفوذ دادن عناصر القاعده به این کشور در دستور کار خود قرار داده اند .

از طرفی دیگر حمله فراگیر مانند عملیات اشغال عراق ، تکرار تجربه لیبی ، محاصره دریایی و بمباران هوایی و موشکی مراکز سیاسی دمشق ، ۴ سناریوی جنگی آمریکا در قبال سوریه است که با مجموعه‌ای از عوامل و موانع مواجه است . آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو و شرکت‌های سهامی آن ، قبل از سقوط سرهنگ قذافی در لیبی به شدت درگیر مدیریت ماشین جنگی در این دیار بوده و تا حدودی نسبت به رخدادهای سوریه ساکت و یا مواضع تندی نداشتند .

اما به محض سقوط قذافی ، کشورهای عضو ناتو به سراغ دمشق آمده و سریال تحریم‌ها و مجازات‌های سیاسی و اقتصادی علیه دولت و ملت سوریه را تنظیم و به اجرا گذاشتند . با مداخله غیر طبیعی و دور از انتظار اتحادیه عرب در امور داخلی سوریه ، فاز جدید محاصره دمشق در محیط منطقه ای خود آغاز و از سوی سارکوزی ، آلن ژوپه و دیگر مقامات فرانسوی انواع سناریوهای مداخله خارجی و نظامی مطرح شد .

اما سوریه به علت موقعیت جغرافیایی و حضورش در روند منازعه عربی و صهیونیستی و مشارکت در جبهه مدافعان و حامیان فلسطین و مقاومت اسلامی توانسته است شرایط خوبی در جهت بازدارندگی ایجاد کرده و عملی شدن هر توطئه و هر طرح مداخله خارجی در خاک خود را خنثی کند .

غرب هم اکنون با مشکلات داخلی خود و موانع بازدارنده در سوریه و منطقه روبروست و از دیدگاه استراتژیست‌های آمریکا ، عملی کردن سناریوهای مداخله در خاک سوریه به شکل های مختلف با انواع بازدارندگی‌های سیاسی و نظامی روبرو خواهد بود .

نکته قابل تامل دیگری که به گفته کارشناسان درباره این حملات تروریستی در دمشق وجود دارد ، زنگ خطری است نه برای سوریه بلکه برای جامعه جهانی به صدا در آمده و آن آشکار شدن نقش القاعده در این حملات است . این نشان میدهد که اگر در عراق به علت اقدامات گسترده ای که دولت این کشور انجام داد و یا انطباقی که این مسئله با منافع امریکا پیدا کرده بود ، القاعده در خاورمیانه تضعیف شده بود اما باز به علت استفاده ابزاری آمریکا و همپیمانان عرب آن از القاعده برای پیشبرد اهداف سیاسی خود در سوریه ، این سازمان تروریستی باز جان تازه ای گرفته و در حال تقویت شدن است بخصوص آنکه بیش از یک میلیون بعثی عراقی ساکن در سوریه می تواند همان پشیبانی را که برای حملات تروریستی القاعده در عراق انجم می دهد ، برای حملات این سازمان در سوریه نیز فراهم کند و از این دید ادامه حضور بعثی های عراق در سوریه برای دولت دمشق مخاطرات امنیتی ایجاد می کند .

بر گرفته از: شبکه بین المللی خبر جمهوری اسلامی ایران
طبقه بندی: سوریه،  مطلب ومقاله،  اخبار، 
ارسال توسط حمید
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما کدام عامل سبب دوام و انسجام بیشتر نظام جمهوری اسلامی ایران شده است؟

پیوند های روزانه
سخنان دکتر شریعتی
یادگار انقلاب
کارنامه دفاع مقدس
وصیتنامه ی شهدا
دانشنامه عاشورا
دانشنامه ی مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سوره ها

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

خرید vpn

قالب وبلاگ