تبلیغات
انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی - دومینوی جنبش‌ها
 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 11 دی 1390

1. از نخستین لحظه خلقت آدم علیه السلام و با اطلاع شیطان از این حادثه، كشمكش میان این دو آغاز شده و در ادامه نیز هابیل و موسی و ابراهیم علیهم السلام، در مقابله با قابیل و فرعون و نمرود، از تداوم بخشان این كشمكش ازلی و ابدی اند.
 
كشمكش و نبردی كه با ظهور پیغمبر خاتم صلی الله علیه و آله، به اوج خود رسیده و آخرین پرده‌ی آن، كه همچنان نیز ادامه دارد، به روی صحنه رفت. اگرچه كه همواره شخص یا اشخاصی خاص، شاخص هر یك از دو سوی این نبرد بوده اند، اما در حقیقت، داستان، داستان نبرد دو جریان است: جریان حق و باطل، جریان رحمانی و شیطانی و جریان انبیاء و طواغیت؛ و چه بهتر كه بگوییم: داستان كتاب هستی، داستان نبرد تمدن الهی با تمدن های غیرالهی است. داستانی كه خالق آن، پایان خوشی را برایش در نظر گرفته و آن چنان كه اهل نظر گفته اند و می گویند، چند صفحه ای بیشتر به شروع این پایان خوش باقی نمانده است.
 
2. شاید بتوان گفت كه مهم‌ترین جریان جاری در مقطع كنونی تاریخ نیز عبارتست از: به چالش كشیده شدن تمدن های غیرالهی، به خصوص تمدن غربی مبتنی بر لیبرال دموكراسی و سرمایه داری. مواجهه یك تمدن با چالش، از سوی تمدن رقیب، امری طبیعی است. همچنان كه تمدن غیرالهی غرب، از سوی تمدن الهی اسلام، مدت هاست كه به چالش كشیده شده و به عقیده‌ی ناظران منصف، پیروز این مصاف، تمدن الهی اسلام است. چالش و مصافی كه پس از شكل گیری حكومت دینی در ایران اسلامی، اقدام به خلق نظام ها و سیستم های مبتنی بر دین در آن و آغاز الگوگیری از آن در جهان، فصل جدید و جدی تری را تجربه كرد. اما این كه یك تمدن، از سوی منابع انسانی و توده های اجتماعی خود مورد چالش واقع شود، همان چیزی است كه اكنون نسبت به تمدن غرب در جریان بوده و در ابعاد مختلف، نیازمند كارشناسی ها و بررسی های بسیاری است.
 
3. ظهور و بروز یك تمدن در عینیت زندگی و یا از منظر دیگر، منابع قدرت یك حكومت، دارای چهار عنصر اساسی است: فرهنگ، اقتصاد، سیاست و نظامی گری. حكومت ها در واقع، برایند اجتماعی یك تمدن بوده كه هر یك از چهار عنصر مذكور، در رابطه ای متقابل، از یك سو مقوم آن و از سوی دیگر نتیجه آن است. از همین رو، به منظور تبدیل یك تمدن به یك حكومت، تولید سیستم های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نظامی مبتنی بر تمدن مورد نظر ضروری است؛ همچنان كه برای ارزیابی یا به چالش كشیدن یك تمدن و حكومت زاییده از آن نیز به بررسی عملكرد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و نظامی آن تمدن و حكومت احتیاج است.
 
4. طبیعی است كه انسان، خصوصا انسان غربی، به جهت تمركز بر مادیات از یك سو و حجاب رسانه ای موجود در دنیای امروز از سوی دیگر، با لایه های مادی تمدن، ارتباط بیشتری برقرار كرده و نسبت به تأثیر آن بر زندگی خود، ادراك بهتری دارد.
 
بر همین اساس، ملموس‎ترین وجه از وجوه تمدنی و حكومتی مورد توجه انسان ها، عبارتست از: اقتصاد. در جریان چالش تمدنی اخیر در غرب، كه به دنبال پیش‎بینی رهبر عزیز، حكیم و روشن بین انقلاب اسلامی رخ داد نیز آنچه مورد سؤال و اعتراض است، سیستم اقتصادی غرب و نظام سرمایه داری حاكم بر جوامع غربی است.
 
اكنون پس از مدت ها اعتراض از سوی دلسوزان و نخبگان غربی و غیرغربی، توده های مختلف اجتماعی ساكن در حوزه تمدنی غرب نیز به آسیب های ناشی از اقتصاد غربی پی برده و كاركرد سوء آن در زندگی خود را لمس كرده اند. از همین رو به مقابله با آن برخاسته و «جنبش تسخیر وال استریت» را به عنوان نماد سیستم اقتصادی غرب شكل داده اند.
 
5. بر اساس آن چه ذكر شد، نابودی كامل تمدن غیرالهی غرب، مستلزم اقداماتی برای به چالش كشیدن تمامی وجوه و عناصر چهارگانه آن است. اقداماتی كه با توجه به نبرد تمدنی موجود و اعتراضات درون تمدنی جاری در غرب، دور از انتظار نیست. جدیت بیش از پیش پایگاه تمدن الهی اسلام، یعنی ایران اسلامی، برای ایجاد سیستم های دینی (خصوصا طراحی و اجراء سیستم اقتصادی اسلام، به عنوان یكی از وجوه مهم جهاد اقتصادی)، عبور از نظریه پردازی های صرف، رفع نیازهای عینی انسان و تولید سبك زندگی الهی از یك سو و تكامل ادراكی جوامع غربی، در نتیجه فعالیت نخبگان و پایداری در مقابله با حكومت های پوسیده اما پلیسی غرب از سوی دیگر، در تحقق این مهم نقش جدی دارند. از همین رو، شكل گیری دومینوی جنبشها، یعنی: «جنبش تسخیر هالیوود» به عنوان نماد سیستم فرهنگی غرب، «جنبش تسخیر پنتاگون» به عنوان نماد سیستم نظامی غرب و در نهایت «جنبش تسخیر كاخ سفید» به عنوان نماد سیستم سیاسی غرب، در آینده ای نه چندان دور، واقعیتی انكارناپذیر است. جنبش هایی كه نتیجه طبیعی تأثیرات سوء فرهنگی، سیاسی و نظامی تمدن غرب بر جوامع انسانی بوده و تحقق آن، به دنبال بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه، نویدبخش ظهور منجی كل، حضرت بقیت الله الاعظم ارواحنا فداه خواهد بود، إن شاء الله.

منبع: رجانیوزطبقه بندی: مطلب ومقاله،  بحرین،  تونس،  مصر،  لیبی،  فلسطین،  حزب الله،  انقلاب اسلامی،  بمن، 
ارسال توسط حمید
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما کدام عامل سبب دوام و انسجام بیشتر نظام جمهوری اسلامی ایران شده است؟

پیوند های روزانه
سخنان دکتر شریعتی
یادگار انقلاب
کارنامه دفاع مقدس
وصیتنامه ی شهدا
دانشنامه عاشورا
دانشنامه ی مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سوره ها

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

خرید vpn

قالب وبلاگ