تبلیغات
انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی - قاعده نفی سبیل و بیداری اسلامی
 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 19 دی 1390

حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی به مناسبتی در همایش نكوداشت استاد اكبر پرورش یادی از مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین علی اكبر ابوترابی آزاده سرافراز كرد. وی گفت: یك وقتی در اردوگاه اسرا مرحوم ابوترابی و چند تن از رزمندگان اسلام به شدت مورد شكنجه قرار گرفتند و حتی برخی زیر شكنجه شهید شدند. پس از تحمل چندین روز شكنجه بالاخره سر و كله  صلیب سرخی‌ها پیدا می‌شود و چند روزی به وضع آنها رسیدگی می‌كنند تا اینكه نماینده صلیب سرخ در بازدید از اسرا از آنها می‌خواهد كه اگر شكنجه شده‌اند گزارش دهند. وقتی صلیب‌سرخی‌ها از مرحوم ابوترابی  در مورد وضعیت اردوگاه و رفتار بعثی‌ها سئوال می‌كنند وی با آنكه بیشترین شكنجه را تحمل كرده بود چیزی در مورد شكنجه نمی‌گوید و اظهار می‌دارد شكایتی ندارد. بعد از رفتن هیئت صلیب‌سرخ سرهنگی كه فرمانده اردوگاه و عامل شكنجه وی بود از او سئوال می‌كند چرا از شكنجه حرفی نزدی. او دقیق می‌دانست كه مرحوم ابوترابی از ترس وی چنین كاری را نكرده بود. چرا كه ابوترابی را فوق‌العاده شجاع می‌دانست. مرحوم ابوترابی آیه "ولن یجعل الله للكافرین علی المومنین سبیلا" را قرائت می‌كند و می‌گوید بالاخره ما و شما مسلمان هستیم. این درست نیست كه با دادن گزارش، زمینه سلطه كفار را بر مسلمانان فراهم كنیم.

سرهنگ شدیدا تحت تاثیر قرار می‌گیرد و به پای مرحوم ابوترابی می‌افتد و از او عذرخواهی می‌كند. او را از این باب كه به عقاید اسلامی خود معتقد است قابل احترام می‌داند. همین برخورد باعث می‌شود رفتار با اسرا در اردوگاه قدری سامان یابد.

مرحوم ابوترابی یك فقیه مبارز و ‌یك عارف رزمند بود. او حتی زیر شكنجه دشمن قاعده نفی سبیل را ساری و جاری می‌داند.

هیچ فقیه مسلمانی در جهان اسلام وجود ندارد كه سلطه كفار بر جامعه مسلمین را برتابد. قاعده نفی سبیل براساس آیه یاد شده یك قاعده فقهی پذیرفته شده بین همه مسلمانان است.

شهید مطهری در كتاب اسلام و نیازهای امروز می‌گوید: "اسلام روابط با غیر مسلمان را در هر وضعی كه موجب تسلط و اعتلای غیر مسلمان بر مسلمانان شود قانونی نمی‌داند." 1

امام خمینی نیز می‌فرماید: "اگر روابط سیاسی كه بین دولت‌های اسلامی و دولت‌های بیگانه بسته می‌شود موجب تسلط كفار بر نفوس و اموال مسلمانان شود یا باعث اسارت آنها گردد بر قراری روابط حرام است و پیمان‌هایی كه بسته می‌شود باطل است." 2

ریشه بیداری اسلامی در منطقه واكنش به تسلط ظالمانه كفار بر بلاد مسلمین طی دو قرن اخیر است.

شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی كه سه دهه قبل امام (ره) به عنوان یك شعار كلیدی مطرح فرمودند دقیقا براساس قاعده نفی سبیل طراحی شده است.

نخبگان جهان اسلام و ملت‌های مسلمان منطقه كه اكنون با شعار الله‌اكبر پا به عرصه مقاومت گذاشته‌اند و می‌خواهند بساط دیكتاتوری و سلطه استعمار یا به تعبیر درست‌تر سلطه كفار را از كشورهای اسلامی بردارند نمی‌توانند دوباره اجازه بازگشت دیكتاتوری و سلطه استعمار را بدهند. اسلام سكولار یا به تعبیر درست‌تر اسلام آمریكایی كه غرب در جوامع اسلامی دارد تبلیغ و ترویج می‌كند نوعی بازتولید استعمار و استبداد مجدد در كشورهای اسلامی است. رهبران بیداری اسلامی اگر هیچ چیز را از ایران اسلامی و انقلاب اسلامی ایران الگو برداری نكنند به طور اجتناب‌ناپذیر الگوی نه شرقی نه غربی را الگوبرداری خواهند كرد. هیچ تردیدی نیست كه به بركت بصیرت ملت های منطقه سلطه كفار در كشورهای اسلامی رو به ضعف است و با تداوم بیداری اسلامی ان‌شاءالله بزودی این سلطه به كلی از بین خواهد رفت.

اخیرا بوق‌های استعمار نامه برخی از سكولارهای فراری ایران در خارج و نیز نامه دبیر كل حزب منحله نهضت آزادی را در نصیحت به رهبران جهان اسلام مبنی بر اینكه از مدل ایران اسلامی پیروی نكنید با آب و تاب منعكس كردند مفهوم این نصیحت آنان آن است كه همچنان به سلطه كفار تن دهید و چوب خشك استبداد را بالای سر نگه دارید.

این فرومایگان سه دهه است كه در راه بازگشت استبداد و استعمار به كشور فعالیت می‌كنند و گاهی از گوگوش تا سروش و نیز از منافقین و فداییان تا سلطنت‌طلبان را در خط همگرایی قرار می‌دهند اما با سد بیداری و بصیرت مردم ایران روبه‌رو می‌شوند و عقب می‌نشینند. وقتی یك شكنجه‌گر عراقی با همه بی‌رحمی و قساوت در برخورد با مرحوم ابوترابی و مواجهه با قاعده نفی سبیل زانو می‌زند و با عمق وجدان و فطرت خود ابوترابی را تحسین می‌كند، چطور ممكن است علما و نخبگان و مردم جهان اسلام اجازه دهند دوباره سلطه كفار به جوامع اسلامی برگردد.

امروز جهان اسلام به سرعت به سمت شكل‌گیری یك قدرت فراگیر منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای پیش می‌رود. این قدرت رودر روی قدرت كفار در جهان است و مرز بین كفر و اسلام زخمی و خونین است. حمله آمریكا به افغانستان و عراق، دخالت ناتو در جنبش بیداری اسلامی و حمله به زیرساخت‌های اقتصادی كشورهای اسلامی نمی‌گذارد این خونریزی قطع شود.

آنها كه فكر می‌كنند با تزریق ویروس سكولاریسم زیر پوست جنبش‌های اسلامی می‌توانند این خونریزی را مهار نمایند اشتباه می‌كنند.

اسلام سكولار تن به رابطه ظالمانه با كفار می‌دهد این با قاعده نفی سبیل همخوانی ندارد. لذا اسلام سكولار هیچ وقت نتوانسته است جای اسلام ناب و حقیقی را بگیرد.

جیغ و داد اخیر آمریكا در فشار هسته‌ای و اتهامات بی‌اساس در مورد تروریسم همه یك خاستگاه دارد و آن اینكه ایران در پای میز مذاكره با آمریكا بنشیند تا آمریكایی‌ها بتوانند قدری فشار بیداری اسلامی در منطقه و جهان اسلام و نیز اخبار مربوط به جنبش ضد سرمایه‌داری در داخل را بكاهند.

جمهوری اسلامی ایران دست آمریكایی‌ها را خوانده است. آن موقع كه آمریكایی‌ها قدرتی در منطقه بودند ایران اعتنایی به آن نداشت، امروز كه غرب در جهان اسلام زانو زده است و به دریوزگی افتاده است طبیعی است ملت ایران از باب قاعده نفی سبیل حتی گوشه چشمی هم به آنها نشان ندهد.

پی نوشت‌ها:

1- اسلام و نیازهای امروز- صفحه 36- شهید مطهری

2- تحریر الوسیله ج 1 ص 486

منبع: رجانیوز
طبقه بندی: بمن،  مطلب ومقاله،  انقلاب اسلامی،  لیبی،  مصر،  تونس،  بحرین، 
ارسال توسط حمید
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما کدام عامل سبب دوام و انسجام بیشتر نظام جمهوری اسلامی ایران شده است؟

پیوند های روزانه
سخنان دکتر شریعتی
یادگار انقلاب
کارنامه دفاع مقدس
وصیتنامه ی شهدا
دانشنامه عاشورا
دانشنامه ی مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سوره ها

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

خرید vpn

قالب وبلاگ