تبلیغات
انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی - اوباما و كلینتون خیلی دست و پا می‌‌زنند اما واقعیت خیزش‌های عربی چیز دیگری است
 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ

تحلیل یك كارشناس امنیتی از ریشه تحولات بیداری اسلامی/
اوباما و كلینتون خیلی دست و پا می‌‌زنند اما واقعیت خیزش‌های عربی چیز دیگری است

سیاست‌های اشتباه اوباما در تعامل با ایران و لحاظ نکردن قدرت منطقه‌ای كشورمان در سناریویی که امریكا برای منطقه تدارك دیده است، رئیس‌جمهور امریكا را در بن بست قرار داده است، به‌طوری كه با تشدید فشارها از یک سو و استقامت ایران در مقابل این فشارها با تکیه بر مولفه‌های قدرتش در منطقه، و در شرایطی که با محاسبات استراتژیست‌های امریكایی مرحله بعدی این فشارها عملا حمله نظامی به ایران است، اوباما به دلایلی مختلفی که هر روز بخشی از آنها در رسانه‌های امریكایی منتشر می‌شود، این امکان را غیر قابل اجرا می‌بیند، و این بن بست می‌رود تا انتخاب او در آبان ماه 2012 را بار با مشکل جدی مواجه کند.

بنا بر این نوشته، قیام‌های مردمی و گرایش‏های اسلامی طی سال گذشته در کشورهای عربی فرصت خوبی را برای گسترش روابط ایران با کشورهای منطقه به‌وجود آورده است. هرگونه حرکت بیداری اسلامی و قیامی که در آن، از اسلام‌خواهی سخن گفته می‌شود، از نظر ایران نشان دهنده گسترش فلسفه انقلاب اسلامی در دنیای اسلام به شمار می‌رود و حتی فعالیت گروه‌هایی مانند القاعده و الشباب نیز در این زمره قرار می‌گیرد.

مایک اسنوپزMike Snopes  یکی از افسران سابق اطلاعاتی پلیس نیویورک نیز به این روزنامه می‌گوید: «این مسئله که اکثریت ایرانیان شیعه هستند، بدین معنا نیست که آن‎ها از اقدامات گروه‌های سنی حمایت نمی‌کنند.» وی می‌گوید: «در مصر و لیبی صحبت از پیاده کردن قوانین شریعت است. آن‎ها شعارهای حاکی از نفرت علیه اسرائیل سرداده‌اند و لذا برای ایران فرصت خوبی به‌دست آمده تا در این گروه‎ها اعمال نفوذ کند. ایران از خروج امریكا از عراق استقبال کرده و اکنون قصد همکاری نظامی با بغداد را دارد.»

واشنگتن پست در ادامه به گزارش مرکز اطلاعاتی میر آمیت (Mir Amit) درباره ایران اشاره کرده و می‌نویسد:  «جمهوری اسلامی در داخل و خارج از مرزهای خود تلاش می‌کند تا سیستم حکومتی خود را به‌عنوان یک الگوی نظام جدید در منطقه معرفی كند، لذا چنانچه آنها در نظریه گسترش انقلاب خود موفق شوند، قطعاً وضعیت منطقه و کشورهای عربی تغییر خواهد یافت. در همین راستا ایران در سپتامبر سال قبل کنفرانسی تحت عنوان بیداری اسلامی در تهران برگزار كرد. در این کنفرانس آیت‌الهج خامنه‌ای رهبر ایران از کشورهای منطقه خواست تا جهت تحکیم وحدت اسلامی تلاش و از این طریق توطئه‌های دشمنان غربی را خنثی کنند.»

این روزنامه امریكایی در مقاله دیگری به قلم ویلیام اچ لوئرز William H. Luers)) و توماس آر پیکرینگ( (Thomas R. Pickering) به سرزنش اوباما و سیاست‌هایش در تعامل با ایران می‌پردازد و دیپلماسی را بسیار مؤثرتر از تهدید در قبال ایران معرفی کرده و می‌نویسد: «مردم امریكا از مقامات دولتی و نامزدهای انتخاباتی تقریباً هر روز در مورد اقدام نظامی علیه ایران سخنی می‌شنوند. وزیر دفاع امریكا لئون پانتا نیز اخیراً اظهار داشته است که ایالات متحده و اسرائیل به ایران اجازه نخواهند داد بمب اتم داشته باشد. آیا این سخنان جنبه انتخاباتی دارد و یا یك استراتژی برای مهار اسرائیل و ممانعت از اقدام یک‎جانبه این کشور علیه ایران است و یا اینکه این تهدیدها نشان‌گر جنگ در اذهان دولت‌مردان امریكاست؟»

لوئرز به رویکرد جمهوریخواهان در قبال ایران اشاره کرده و از آرزوی این گروه برای حمله نظامی به ایران خبر می‌دهد: «نظریه پردازان محافظه کار امیدوارند که رئیس جمهوری انتخاب شود که تحت نفوذ آنان باشد. نیوت گینگریچ از هم اکنون جان بولتن (ستاره بزرگ نئو محافظه کاران) را به‎سمت وزیر خارجه خود انتخاب کرده است. آیا این انتخاب تعجب آور است؟ گینگریچ قبلاً نیز گفته است که ترجیح می‌دهد در عملیاتی مشترک با اسرائیل بر علیه ایران اقدام كند تا اینکه اسرائیل را مجبور کند مستقیماً به ایران حمله کند. او بیش از دیگر کاندیداها متعهد به اقدام نظامی است.»

او بلافاصله حمله امریكا به عراق را گوش‏زد می‌کند و با ابراز تاسف از این رویکرد ادامه می‌دهد: "آیا ما فراموش کرده ایم که عراق و ایالات متحده از سال 2002 میلادی تا کنون با چه مشکلاتی روبرو بوده اند؟ اگر این جنگ افروزی بر پایه دلایل دروغین صورت نمی‌گرفت ممکن بود ، هزاران امریكائی و عراقی هنوز زنده باشند، امریكا یک تریلیون دلار ثروتمندتر بود و هنوز در دید جهانیان عزت و افتخار و اقتدار اقتصادی خود را دارا بود."

وی در ادامه با استناد به سخنان آیزنها ایده حمله پیشگیرانه را به تمسخر گرفته و می‌نویسد: «پرزیدنت آیزنهاور که به محدودیت قدرت نظامی بیش از هر فرد دیگری واقف بود، در سال 1950 در پاسخ به این سوال که آیا حمله پیش‏گیرانه علیه برنامه تسلیحات اتمی اتحاد جماهیر شوروی را مد نظر قرار خواهد داد، اظهار داشت: حمله پیشگیرانه به عقیده من، یک اقدام غیر عملی است. چگونه می‌توانید حمله پیشگیرانه داشته باشید، در حالی که یکی از ویژگی های آن، نابودی چندین شهر و کشته و زخمی شدن هزاران نفر باشد. چنین حمله ای پیشگیرانه نیست، بلکه آغاز جنگی تمام عیار است.»

واشنگتن پست، با انتقاد از شیوه مرسوم میان استراتژیست‌های امریكایی برای حل مشکلات امریكا در سال‌های اخیر و تن ندادن به راهکارهایی که مستلزم کمی تفکر و طراحی است، می‌نویسد: «اقدام نظامی برای امریكا رفته رفته به راه حلی به ظاهر مطمئن برای مقابله با مشکلات امنیتی خیالی و واقعی مبدل می‌شود. به‌نظر می‌رسد به‌کارگیری روش‌های دیپلماسی که نیازمند تفکر هستند و نتیجه آنها نامعلوم است، خسته کننده اند. چرا که چنین روش‌هایی به احتمال زیاد نیاز به اعطای امتیاز و سازش دارند.»

لوئرز به نتایج فاجعه‌بار این جنگ می‎پردازد و ادامه می‌دهد: «تاریخ به ما می آموزد که تعامل و دیپلماسی و نه تهدید نظامی نتیجه می‌دهد. استقرار نیروی نظامی می تواند توهم موفقیت را ایجاد کند اما همیشه منجر به عواقب پیش بینی نشده و خسارات ناخواسته می‌شود. بدین ترتیب دستیابی امریكا به اهداف اصلی پیچیده ترخواهد شد. دیپلماسی آرام و زیرکانه برای دستیابی به اهداف همانند تهدید نظامی و یا اقدام نظامی برای دولتمردان امریكائی لذت بخش نیست.»

وی در پایان راهکار صحیح برای تعامل با ایران را اینگونه بیان می‌کند: «تلاش خلاق برای تعامل با رهبران ایران و خروج محترمانه این کشور از انزوای بین المللی راه حلی بادوام‌تر و به مراتب کم هزینه تر خواهد بود. این درسی است که کسانی که خواستار اقدام نظامی علیه ایران هستند، هنوز یاد نگرفته اند. دین آچسون Dean Acheson استراتژیست زیرک و دوست نزدیک آرچیبالد مک لیشArchibald MacLeish در دهه 1950 میلادی طرفداران اقدامات «تلافی جویانه گسترده» را به باد انتقاد گرفته و می‌گوید، دیوانگی است که ما فاجعه را پذیرا باشیم تا از اضطراب برهیم. آگاهی بیشتر و تماس نزدیک‎تر با دشمن، اضطراب را کاهش داده و راه آشکارتری برای جلوگیری از فاجعه پیش راهمان قرار خواهد داد.»
طبقه بندی: بمن،  مطلب ومقاله،  لیبی،  تونس،  مصر،  بحرین، 
ارسال توسط حمید
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما کدام عامل سبب دوام و انسجام بیشتر نظام جمهوری اسلامی ایران شده است؟

پیوند های روزانه
سخنان دکتر شریعتی
یادگار انقلاب
کارنامه دفاع مقدس
وصیتنامه ی شهدا
دانشنامه عاشورا
دانشنامه ی مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سوره ها

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

خرید vpn

قالب وبلاگ